piątek, 7 marca 2014

[179] Duch szczura laboratoryjnego.

Duch szczura laboratoryjnego wygląda tak:


Szczurek ma swoją historię. A zaczęła się ona od pytania, czy zrobię na zamówienie szczurka z atrybutami śmierci, jak na tym zdjęciu:"Śmierć Szczurów, znaczy się" - pomyślałam - "czemu nie".
A potem dowiedziałam się, że szczurek ma mieć ok 40 cm wzrostu. Jak tak, to czy stawiać na alegorię, czy raczej na poprawność anatomiczną? Stanęło na tym drugim. I tak szczurek zawładnął moją wyobraźnią na długo. Przejrzałam setki zdjęć, filmów, odwiedziłam sklep zoologiczny i zrobiłam mnóstwo szkiców. Córkę mianowałam moim konsultantem ds anatomii. Tak dla bezpieczeństwa, by w razie porażki móc na kogoś zrzucić winę (taki żenujący żart prowadzącego)
Teoria ma to do siebie, że czasem w starciu z oporną materią potrafi zweryfikować skutecznie nasze wyobrażenia. Po wypchaniu szczurek spasł mi się trochę i jak na ducha przystało przestał być wiarygodny. Potem był problem z łapkami. Pierwotne, białe chciałam zamienić na cieliste, różowe, by podtrzymać poprawność anatomiczną. Zamówiony róż okazał się wściekły, a beż, mało plastyczny. W konsekwencji takiego splotu wydarzeń, łapiszcze szczurzyszcza są trochę mało podobne.
Niewątpliwym sukcesem konstrukcyjnym było to, że szczurek stał sam!
A potem zaczęły się schody. Ubranko przykryło całą tę poprawność anatomiczną i uświadomiło mi przykrą prawdę: "po co ja się tak zmóżdżałam?" Najwięcej problemów miałam jednak z kosą. Ta ulepiona z Fimo, była za ciężka i nawet z podstawką sprawiała wrażenie, jakby żyła swoim życiem. Druga kosa z folii aluminiowej, okazała się tandetna, trzecia, zbyt prosta. W końcu udało mi się przeczesać park i znalazłam patyk, który pasował do całości.Narodzinom szczurka kibicowała cała rodzinka. Pewnego dnia nakryłam dziecię moje młodsze (młodsze tylko z nazwy, bo już pełnoletnie), jak sepleniło czule do gryzonia.
No i przyszło mi puknąć się w głowę i zastanowić nad tym, czy duch szczura może mieć tak pogodną, żeby nie zaryzykować stwierdzenia "milusią" facjatę? Spojrzałam na gryzonia krytycznym okiem i pomyślałam sobie, że bardziej pasowałby mu widelec zamiast kosy. Przypomina mi raczej mnicha niż ducha. Albo wojowniczego szczura Ninja. Ale może to kwestia wyobraźni?W trakcie pracy nad szczurkiem miałam takie pokusy, by zrobić mu oczy migające, ale nie mogłam wyregulować diod tak, by świeciły równocześnie. Druga pokusa - nagrać odgłos jakiś, który można by odtwarzać za pociągnięciem sznurka. Tutaj problem stanowiły baterie, które nie zmieściły się w zadzie gryzonia. Trzeci, doprawdy szalony pomysł, to zamontowanie mechanizmu "gwizdającego świstaka".

W końcu odpuściłam, bo choć uwielbiam takie wyzwania, to czasami łapię się na tym, że zaczynam świrować, a wtedy to już tylko mały krok mnie dzieli od "przekombinowania". Przecież najlepsze są proste rozwiązania i tego należy się trzymać!12 komentarzy:

 1. Szczur jak żywy!!! Rączki ma tak piękne że aż mnie rozczuliły;) A z widelcej byłby Ratatuj!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ratatuj - dobre - nie wpadłam na to :)

   Usuń
 2. Aaa czyli to wersja maxi mojego ukochanego szczurka znaczy Śmierci szczurów :) albo to taka Szczurzodzilla :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczurzodzilla to jego drugie imię :) Taki napakowany Gryzoń - Koksu.

   Usuń
 3. Jest odlotowy i pierwsza i druga wersja! Super :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kto wie czym go karmili w tym laboratorium, może faktycznie koksem, choć mnie się zdaje, że raczej ciastkami z kremem, bo mu najbardziej w biodra poszło. No i kto powiedział, że duch musi być straszny? Duszek Kacper był bardzo sympatyczny :) A tak w ogóle to wyszedł Ci rewelacyjnie!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że już odjechał, bo rodzinka zaczęła się do niego "niebezpiecznie" przyzwyczajać. Dziewczyny przebąkiwały nawet o pustej klatce, która zalega w piwnicy. Przekonywały mnie, że szczurki potrafią być milusie itp. Jakbym o tym sama nie wiedziała! Jako nastolatka przytargałam do domu szczura laboratoryjnego. Wiecznie mi zwiewał, wchodził w szkody ale faktycznie był milusi...

  OdpowiedzUsuń
 6. Mada, jestem pełna uznania dla Ciebie :) Szczur jest rewelacyjny. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Genialne stworzenie! Cudny szczurek :)

  OdpowiedzUsuń
 8. W pierwotnym założeniu miał straszyć w laboratorium ale mam wrażenie, że bardziej śmieszy i rozczula.

  OdpowiedzUsuń